Markon Service Center

+48 503-112-557
 

Systemy Gaszenia

Stałe Urządzenia Gaśnicze (SUG) - gazowe:
Miejscowe Urządzenia Gaśnicze AFFS-RACK-I
Aerozolowe Urządzenia Gaśnicze:

Szybki kontakt


Zapytaj specjalisty:

Pn. - Pt.:
8.00-15.00
Sobota:
10.00-13.00
Niedziela:
Nieczynne
tel. +48 503-112-557

24/7 Kontakt on line:

zg@tib.pl

System gaszenia ze środkiem FM-200®

systemy gaszenia Firma Great Lakes Chemical stworzyła i wyprodukowała środek gaśniczy HFC 227ea o handlowej nazwie FM-200®.
Środek ten przez wiele lat był najlepszą alternatywą gaszenia pożarów w zakresie stosowania środków halokarbonowych (do czasu stworzenia NOVEC-a 1230®). Charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością gaśniczą, zarazem zerowym potencjałem niszczenia warstwy ozonowej (ODP=0). Środek ten znalazł szerokie zastosowanie nie tylko w ochronie przeciwpożarowej ale również jest wykorzystywany w medycynie.
FM-200® nie stanowi żadnego ryzyka dla ludzi przebywających w pomieszczeniu, do którego wyzwalany jest środek gaśniczy. FM-200® jest bezbarwny, nie przewodzi elektryczności, nie powoduje korozji urządzeń oraz nie pozostawia żadnych osadów.
System gaszenia oparty na środku gaśniczym FM-200®, jest przeznaczony do gaszenia pożarów klasy A, B i urządzeń pod napięciem. System jest oferowany w dwóch odmianach, jako: - jednostrefowy i - wielostrefowy system.
Systemy te pracują w oparciu o ciśnienie pracy 42 bary. System 42 barowy stał się tak sprawdzonym rozwiązaniem, że zastosowano go również w systemie KD-1230.
System 42 barowy wyparł starszy system 25 barowy, ze względu na znacznie lepsze parametry przepływu środka gaśniczego, który musi być wyzwolony w czasie od 6 - 10 sekund. System ten pozwala on na budowę bardzo skomplikowanych układów rurociągów o długich odcinkach oraz stosowanie zaworów strefowych.
W systemie są wykorzystywane zbiorniki od 16,2 - 141,1 kg.
Zbiorniki są znakowane wg dyrektywy TPED. Projektowe stężenia gaszące FM-200® zawierają się od 7-8,5% i są one niższe od poziomu NOAEL (max. stężenia projektowego, które nie ma działania na człowieka).
Na dzień dzisiejszy FM-200® zajmuje wciąż dominującą pozycję wśród sprzedawanych środków gaśniczych halokarbonowych w Polsce.
Przepisy projektowe: ISO, VdS, NFPA.
Certyfikaty: CNBOP (B)
Znakowanie: znak budowlany B, CE na zgodność z PED, π na zgodność z TPED.
Zastosowanie:
∗  serwerownie
∗  pomieszczenia UPS
∗  Data Center
∗  archiwa
∗  muzea
∗  pomieszczenia zbiorów specjalnych
∗  stacje TRAFO
∗  tłocznie gazu
∗  pomieszczenia newralgiczne, np. wieże kontroli lotów i wiele innych
Porównanie do systemów z innymi środkami gaśniczymi:
∗  zbiorników jest mniej i zajmują relatywnie małą powierzchnię
∗  najkrótszy czas wprowadzenia całego środka do pomieszczenia (poniżej 10 sekund od wyzwolenia)
∗  z uwagi na mniejszą ilość zbiorników, system jest bardzo efektywny kosztowo do pomieszczeń małych i średnichDostawcy naszych rozwiązań