Markon Service Center

+48 503-112-557
 

Systemy Gaszenia

Stałe Urządzenia Gaśnicze (SUG) - gazowe:
Miejscowe Urządzenia Gaśnicze AFFS-RACK-I
Aerozolowe Urządzenia Gaśnicze:

Szybki kontakt


Zapytaj specjalisty:

Pn. - Pt.:
8.00-15.00
Sobota:
10.00-13.00
Niedziela:
Nieczynne
tel. +48 503-112-557

24/7 Kontakt on line:

zg@tib.pl

System gaszenia ze środkiem NOVEC 1230®

systemy gaszenia Wieloletnie i intensywne prace badawcze firmy 3M, doprowadziły do stworzenia i wyprodukowania nowego środka gaśniczego o nazwie NOVEC 1230®.
Środek ten charakteryzującego się bardzo wysoką skutecznością gaśniczą (zbliżoną do Halonów), zarazem zerowym potencjałem niszczenia warstwy ozonowej (ODP=0), a potencjał efektu cieplarnianego jest równy jeden (GWP=1). Środek ten ulega rozkładowi w atmosferze w ciągu 5 dni, podczas gdy inne potrzebują na to co najmniej 33 lata a nawet 2600 lat jak to ma miejsce w przypadku CEA-410.
Niezależne badania naukowe dowiodły, że NOVEC 1230® nie stanowi żadnego ryzyka dla ludzi przebywających w pomieszczeniu, do którego wyzwalany jest środek gaśniczy.
Dodatkowo zapewnia on do 100% marginesu bezpieczeństwa, w stosunku do stosowanych stężeń projektowych. NOVEC 1230® jest bezbarwny, nie przewodzi elektryczności, nie powoduje korozji urządzeń oraz nie pozostawia żadnych osadów.
System gaszenia oparty na środku gaśniczym NOVEC 1230®, jest przeznaczony do gaszenia pożarów klasy A, B i urządzeń pod napięciem.
Syctem jest oferowany w dwóch odmianach, jako:
- jednostrefowy i
- wielostrefowy.
Systemy te pracują w oparciu o ciśnienie pracy 42 bary. System 42 barowy został zaprojektowany parę lat temu dla systemu z gazem FM-200 i wyparł on starszy system 25 barowy, ze względu na znacznie lepsze parametry przepływu środka gaśniczego, który musi być wyzwolony w czasie od 6 - 10 sekund.
System ten pozwala on na budowę bardzo skomplikowanych układów rurociągów o długich odcinkach oraz stosowanie zaworów strefowych.
Stosowanie jednego typu systemu ciśnieniowego, pozwala na zamianę systemu z gazem FM-200 na Novec-1230® bez większych nakładów finansowych.
W systemie z gazem Novec-1230® są wykorzystywane zbiorniki od 16,2 – 141,1 kg. Zbiorniki są znakowane π wg dyrektywy TPED.
Projektowe stężenia gaszące NOVEC-a zawierają się od 5-6% i są to najniższe stężenia stosowane w stosunku do obecnie dostępnych środków halokarbonowych.
Analiza rynku zachodnio europejskiego pokazuje, że dominującymi systemami gaśniczym opartymi na środkach halokarbonowych, stają się systemy oparte na gazie NOVEC-1230®.
Przepisy projektowe: ISO, VdS, NFPA.
Certyfikaty: CNBOP (B)
Znakowanie: znak budowlany B, CE na zgodność z PED, π na zgodność z TPED.
Zastosowanie:
∗  serwerownie (nawet od kilku m2)
∗  duże powierzchnie (hale, muzea)
∗  serwerownie
∗  pomieszczenia UPS
∗  Data Center
∗  archiwa
∗  muzea
∗  pomieszczenia zbiorów specjalnych
∗  stacje TRAFO
∗  tłocznie gazu
∗  pomieszczenia newralgiczne, np. wieże kontroli lotów i wiele innych
Porównanie do systemów z innymi środkami gaśniczymi:
∗  zbiorników jest mniej i zajmują relatywnie małą powierzchnię
∗  krótki czas wprowadzenia całego środka do pomieszczenia (poniżej 10 sekund od wyzwolenia)
∗  system bardzo przyjazny dla środowiskaDostawcy naszych rozwiązań